Bugün - 2 Temmuz 2022 Cumartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künyemiz
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
finikeakdeniz.com.tr Logo
FİNİKE
FİNİKE SPOR
DEMRE
KUMLUCA
ANTALYA
GÜNCEL
-
Antalya 26°°C
Emniyet Müdürü Yer hızlı başladı
Finike'de güreş antreman salonu inşaatı yapımına başlandı
Finike'de Hayati İnanç söyleşisi
Altın Portakal'da biletler 7 saatte tükendi
Yazar Detayları

Sinan ÇEVİREN

Sinan ÇEVİREN - “YİĞİDİ ÖLDÜR, HAKKINI YEME” DEMİŞLER. KAAN OSMAN SARIOĞLU, FİNİKE’NİN BİR DEĞERİDİR.

“YİĞİDİ ÖLDÜR, HAKKINI YEME” DEMİŞLER. KAAN OSMAN SARIOĞLU, FİNİKE’NİN BİR DEĞERİDİR.
Yazı Tarihi: 26 Mart 2019 Salı

 

Siyasi partilerin oluşumu topluma fayda olarak doğmuştur. Günümüzde ise amaç mı? Araç mı? Tartışılır. Parti temsilcileri ise bu aracı kullanarak, kendilerini halkta görmek istediği gibi anlatmaya çalışır. 2014 yılında kendini en iyi anlatan Kaan Osman Sarıoğlu, her iki kişiden birinin oyunu alarak belediye başkanlığına getirildi.

İlçemizde 31 Mart 2014 yılında 38 yaşında bir adam 15 bin 357 oy alarak Finike Belediye Başkanı oldu. Bu adam Kaan Osman Sarıoğlu’ndan başkası değildi. Sarıoğlu Ak Partide çok genç yaşta ilçe başkanlığı, il genel meclis üyeliği, milletvekili adaylığı gibi görevlerde bulundu. 2009 yılında MHP’den girdiği seçimde 6 oyla kaybettiği seçimi, 2014 yılında büyük bir farkla kazandı.

2014 yerel seçimleri ayrıca yeni bir döneminde başlangıcıydı. Büyükşehir yasası ile beraber 5 belediye birleşmiş, belediyenin hizmet verdiği Nüfus 12 binden, 47 bine çıkmış, hizmet alanı genişlemişti. Gelir kalemleri düşmüş, özellikle su gelirleri büyükşehir belediyesine aktarılmıştı. Düşününki mevcut belediye hizmet binası kendine yetmezken, 5 belediyenin yönetildiği bir yere dönüştü. 3 Nisan 2014 günü hiç unutmam Sarıoğlu mazbatasını alarak belediyenin arkasında coşkulu bir kalabalığı konuşma yapmıştı. O günden itibaren büyükşehir yasasının da uygulanmasıyla belediyede yaşanan aksaklıklar baş göstermeye başladı.

Finike Belediye hizmet binasının fiziki yapısının yetersizliği ile beraber odalarda personel fazlalığı negatif yansımaları oldu. Ayrıca diğer belediye hizmet binaları içinde fiziki yapısı en uygun yer Sahilkent’di. Fakat ne hikmetse o hizmet binası seçimden önce büyükşehire devredilmiş. Finike MHP, büyükşehir Ak Parti olunca taleplerde kabul görmüyordu. O yüzden de Finike Belediyesinin Sahilkent hizmet binası talebi geri çevriliyordu. Bildiğiniz gibi 2014 yerel seçimlerinden önce 5 belediye bir araya gelmiş Finike’ye bir hal kazandıramamışlardı. Hiç unutmam 2014 yılında seçimden 3 ay sonra Menderes Türel ilçemize gelmiş hal ile ilgili söylemlerine kulak misafiri olmuştum. Hal ile ilgili düşüncesi yakın ilçeler de hal olması sebebiyle Finike’de hal yapımının gereksiz olduğunu düşünüyordu. Belediye hizmet binasında söz alarak kendisine bir soru sormuştum. Kendisine Finike hizmet binasının gördüğünüz üzere fiziki yapısının yetersiz olduğunu, personelin yan yana çalışmada zorlandıklarını, Sahilkent hizmet binasının Finike Belediyesine verilmesi gerektiğini ve kendisinin bu konudaki düşüncesini sormuştum. Kendisinin cevabı Finike Koordinatörlüğü nün ihtiyacı olduğunu ve kendi bünyesinde kullanacaklarını söylemişti. Büyük bir olasılıkla Ak Partili bir belediye olsaydı sorgusuz, sualsiz devredilmişti.

Bu süre zarfında sıkışmış bir belediye haline gelen ilçe belediyesi iş göremez hale geldi. Her meclis kararı, yapılacak işler büyükşehir meclisinde olumsuz karar ile dönüyordu. Sarıoğlu, memlekete hizmet için taşın altına elini koyarak 6 ay sonra ansızın Ak Partiye katıldı. Sarıoğlu’na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan rozet takarak, Ak Parti saflarına geçtiği ilan edildi. Tabi olay ilçede şok etkisi yarattı. MHP ve CHP seçmeninde ciddi tepkiler oluştu.

Düşünün kü bir belediye başkanı hizmet için parti değiştirmiş hakaretler küfürler tehditler alıyor. Ona rağmen hiç kimseden çekinmeyerek, cesaret örneği göstererek, memlekete en iyi hizmeti nasıl getiririm, onun çabasında oldu. Sarıoğlu, birçok Finikeli bazı şeylerden memnun olmadığını dile getirse de iyisiyle kötüsüyle memlekete ciddi anlamda yatırım getirdi. Ve bunu ilk döneminde yaptı. Sonuçta daha önce hiç tecrübesi olmayan ayrıca daha önce de kurumsal bir belediyesi yapısı olmayan 5 belediyenin birleştiği bir dönemde başkanlık yaptı.

Başkan Sarıoğlu’nu zaman zaman eleştirsem de, zor bir dönemde herşeye rağmen başarılı bir belediye başkanlığı yaptı. Sarıoğlu döneminde Beton Santrali, Hastane, adliye, hükümet konağı, emniyet binası, restore edilen eski hizmet binası, yeni hizmet binası, BİLSEM, Emin Akın İlkokulu, Yuvalı İlköğretim Okulu, İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi, Gençlik Merkezi, Finike KETEM, Sahilkent ve Hasyurt Toplum Sağlığı Merkezleri, Köylere yapılan Düğün Salonları, Yeni Mahalleyi Sahilkent’e bağlayan köprü, ilçe merkezinde yenilenen köprüler, asfalt olmayan yollar, sıcak asfalt gibi daha birçok hizmet yapılmış. Finike 5 yılda Cumhuriyeti tarihinde almadığı yatırımı aldı. Yaklaşık 500 Milyon TL’nin üzerinde bir yatırımdan bahsediliyor. Ayrıca ciddi anlamda proje üretilerek alınan hibeler var. Ankara’dan ciddi anlamda destek alınmış.

Herşeye rağmen Finikelilerin ortak görüşü; hatalar yapsa da başarılı bir belediye başkanlığı yapmış Sarıoğlu’nun, Ak Parti’den aday gösterilmemesinin haksızlık olduğu görüşüdür. Öyle yada böyle İttifak nedeniyle aday gösterilmedi. Ona rağmen partisine küsmedi. Partisinden istifa ederek, başka partiden aday olmayacağını dile getirdi. Genel merkezin aldığı karara saygı duyduğunu söyledi.

Ayrıca İttifak Adayı Nail Dülgeroğlu ve Menderes Türel’in seçim ofisi açılışına katılarak, herkesin kaldıramayacağı bir örnek davranış gösterdi. Bu davranışı partili partisiz her kesimin takdirini aldı.

Geçmişte belediye başkanlığı yapmış tüm isimler gibi Kaan Osman Sarıoğlu’da, Finike’nin bir değeridir. Saygı duyulması gereken biridir. Siyasi çekişmeleri bir kenara bırakarak herkesin bu onurlu duruşu takdir etmesi gerekir.

Bu duruşu takdir edenlerden birisi de Dışişleri Bakanınız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu oldu. Çavuşoğlu, Korkuteli’de yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Finike’de AK Parti belediye başkanı vardı ve gayet başarılıydı. Kaan Osman Sarıoğlu ile beraber siyaset yaptık. Hepimiz beraber Cumhur İttifakı çatısı altında birleştik. MHP ve AK Parti’de alınan kararda Finike’de MHP’den Cumhur İttifakı olarak bir arkadaşımıza verilmesi kararı alındı. Kaan Osman Sarıoğlu ise ‘Ben dava adamıyım. Ben partimin aldığı kararın arkasındayım ve ittifaka bağlıyım’ dedi. İşte gerçek dava adamı budur. Bizim için Kaan Osman Sarıoğlu dava adamıdır, yol arkadaşımızdır. Onu da mağdur etmeyiz.”

Sarıoğlu’nun bu duruşunu takdir ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, Finike ve Antalya için büyük hizmetler vereceğini söyledi. Başkan Sarıoğlu’na siyasi hayatında başarılar diliyorum.

Kalın sağlıcakla...

 

 
 
İletişim E-Posta: [email protected] - Telefon: Okunma Sayısı: 23808
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

“YİĞİDİ ÖLDÜR, HAKKINI YEME” DEMİŞLER. KAAN OSMAN SARIOĞLU, FİNİKE’NİN BİR DEĞERİDİR.
ÇİFTÇİ SİYASETÇİLERDEN ŞOV DEĞİL, YARDIM BEKLİYOR!
CHP’DE OKAN TANIR’IN İSTİFASI PARTİYE KAN KAYBETTİRİR!
Finike Küçük, İnsanları Büyük Bir İlçe
FİNİKE AK PARTİ’Yİ KİM YÖNETİYOR?
300 PARSELİN ÇÖZÜLMESİNİ İSTEMEYEN ŞER ODAKLARI İŞBAŞINDA
CHP ve MHP Yaz Uykusunda!
Atilla Öztürk gibi Değerler kolay yetişmiyor!
FİNİKE İÇİN FEDAKARLIK ZAMANI!
Para Karşılığı Haber Yapan Gazeteciler Finike’de
BİZ BİRLİKTE FİNİKE’YİZ!
İkiyüzlü Reşat Eker!
ÇIRPAR BAŞKAN SEÇİLİRSE, FİNİKE 5 YILINI KAYBEDER.
FİNİKE’DE SON DURUM!
Güneşin denizden doğup, denize battığı İlçe İnebolu!
YEREL SEÇİM!
Anne, Babaya ödev!
Senden mi öğreneceğiz gazeteciliği Sayın Çırpar!
Ali Cengiz Oyunu
Tebrikler Yakuta
BAŞIBOŞ KÖPEKLER!
Bir dakikanın önemi!
ORTAK PAYDA FİNİKE...
Diğer Yazarlar

KENT MEYDANI GERÇEKLERİ
BEN DE BÖYLE YAPTIM, ŞULE YAYINLARI
“YİĞİDİ ÖLDÜR, HAKKINI YEME” DEMİŞLER. KAAN OSMAN SARIOĞLU, FİNİKE’NİN BİR DEĞERİDİR.
KADINSAN BİR KADINLIĞINI BİL!
31 MART 2012 ESKİ GÜNLER
TURİZM MAĞAZACILIĞI ve FİNİKE
Finike’de Vatandaşı Mağdur Eden Elektrik Arızaları
HOŞGELDİN RAMAZAN.....
KAYNAR KAZANDA
BAHARA KARIŞMA
İhale İlanları

Facebook
Yazarlar  
Hava Durumu ( Antalya )
Bugün
19°°C - 26°°C
Cumartesi
21°°C - 27°°C
Pazar
21°°C - 25°°C
Pazartesi
20°°C - 25°°C
Namaz Vakitleri ( Antalya )

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
03:50 05:35 13:06 16:57 20:28 22:05

2 Temmuz 2022 Cumartesi
Tarihte Bugün
1798 - Napolyon?un İskenderiye?yi işgali.
1736 - Kuba Mescidi'nin yapılması
1990 - Hacda tünel faciası (1426 ölü)
622 - Kuba Mescidi'nin yapılması.
Günün Sözü
Eğer ilerlemek isterseni her yere atılma. Merhem ve mum gibi ol. Diken gibi olma?
(Hacı Bektaşı Veli)
Arşiv Arama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2023 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,27ms