Bugün - 4 Temmuz 2022 Pazartesi
Foto Galeri
Video Galeri
Künyemiz
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
finikeakdeniz.com.tr Logo
FİNİKE
FİNİKE SPOR
DEMRE
KUMLUCA
ANTALYA
GÜNCEL
-
Antalya 26°°C
Emniyet Müdürü Yer hızlı başladı
Finike'de güreş antreman salonu inşaatı yapımına başlandı
Finike'de Hayati İnanç söyleşisi
Altın Portakal'da biletler 7 saatte tükendi
Hakkımızda

 

FİNİKE AKDENİZ GAZETESİ 47 YAŞINDA


Finike'de 1971 yılında yayın hayatına başlayan ve 2009 yılından bu yana haftanın altı günü günlük gazete çıkaran Finike Akdeniz Gazetesi 47 yaşında. 1994 yılında Nevzat Yaylalı'dan gazeteyi devir alan Mehmet Sıddık Çeviren ise, ilkeli bir tutum sergileyerek yayın hayatını sürdürdü.

 

Dört sayfa ile başlanan gazetecilik serüveni zamanla altı sayfa ve sekiz sayfa ile devam ettirildi. Dürüst yayıncılık anlayışına önem veren Finike Akdeniz Gazetesi İmtiyaz Sahibi M. Sıddık Çeviren, 47 yıldır devam eden yayıncılık hayatlarında toplumun çıkarlarını ön planda tutmayı amaç edindiklerini söyledi.

 

Çeviren, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Finike'nin yakın tarihi ile ilgili ne yazık ki çok fazla yazılı kaynağa sahip değiliz. Bu yönüyle bakıldığında 47 yıl geriye uzanan değerli bir arşive sahibiz. Gazetecilik gerçekten zor bir meslek. Hele bir de günlük gazete çıkarıyorsanız. Gazete çıkarıyor olmanın ekonomik bir maliyeti var. Kamu adına bilgi topluyor olmanın ağır yükünü omuzlarımızda taşıyoruz. Öte yandan, insanların bireysel özgürlüklerini de gözetmek zorundayız. Emek, adalet, eşitlik, insan hakları ve toplum çıkarlarını ön plana çıkardığımız haberler yapabilme bilinciyle hareket etmeye çalışıyoruz. Kimi zamanlarda tepki ile karşılaştığımız da oluyor. Ancak, toplumsal bir fayda gördüğümüz noktada özel çıkarlarımızı bir kenara iterek konuyu kamuoyunun bilgisine ve değerlendirmesine sunuyoruz”.

 

Ülkemizde Gazete çıkarmanın hemen hemen en kolay şeylerden biri olduğu kaydeden Mehmet Sıddık Çeviren, "seçim vs. zamanlarda pıtrak gibi zuhur eden gazeteler bu yükü daha da arttırmaktadır. Kamu İhale Kurumunun belde belediyelerinin ayrı mülki idare sınırları olduğu izlenimi veren yönetmelikleri de yerel basının sorunlarını daha da çözümsüz kılmaktadır. Basın İlan Kanunu gereğince ilçe mülki idare sınırları içinde vasıf kazanan bir gazete, Kamu İhale Kurumu yönetmelikleri ile, aynı ilçede ama başka bir belediyede yapılan ihale ilanlarından yoksun bırakılmıştır. Sonuç olarak da matbaa kurma, kadro bulundurma gibi vasıflı olmanın gereği kıstasların her belediye için ayrı ayrı yerine getirilmesi gerekmektedir. Bütün bunların ötesinde Basın İlan Kurumu Antalya Büyükşehir Belediyesi sınırları dışında yetkili olmadığından. Antalya'da bulunan yatırımcı il müdürlüklerinin ilçelerde yaptığı ihalelerin ilanı da Antalya merkezde bulunan gazetelerde yayımlanmaktadır.

 

Bu taşra gazeteleri için büyük bir haksızlıktır." Ayrıca Antalya bölgesinde Finike Akdeniz Gazetesi ve Finike Gazetesi'nin örnek gösterildiğini söyleyen Çeviren, "örnek gösterilmemiz iki gazetenin de iyi niyetli ve toplumun çıkarlarını ön planda tutmaya amaç edindiğimiz içindir" dedi.

 
İhale İlanları

Facebook
Yazarlar  
Hava Durumu ( Antalya )
Bugün
19°°C - 26°°C
Cumartesi
21°°C - 27°°C
Pazar
21°°C - 25°°C
Pazartesi
20°°C - 25°°C
Namaz Vakitleri ( Antalya )

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
03:51 05:35 13:06 16:57 20:27 22:04

4 Temmuz 2022 Pazartesi
Tarihte Bugün
1918 - VI Mehmed Vahidüddin?in tahta çıkışı.
1546 - Barboros Hayreddin Paşa'nın vefatı.
1776 - ABD'nin kuruluşu.
Günün Sözü
Kardeşim, ancak fikirdir varlığın, gerisi et ve kemiktir bir yığın?
(Mevlana)
Arşiv Arama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2023 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,23ms