Bugün - 19 Mayıs 2022 Perşembe
Foto Galeri
Video Galeri
Künyemiz
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
finikeakdeniz.com.tr Logo
FİNİKE
FİNİKE SPOR
DEMRE
KUMLUCA
ANTALYA
GÜNCEL
-
Antalya 26°°C
Emniyet Müdürü Yer hızlı başladı
Finike'de güreş antreman salonu inşaatı yapımına başlandı
Finike'de Hayati İnanç söyleşisi
Altın Portakal'da biletler 7 saatte tükendi
Haber Detayları

Antalya Milletvekilli Arı, “ Çevre yolu ile binlerce portakal ağacı zarar görür” dedi.

FİNİKE-Demre arasında tünelle bağlantılı çevre yolu projesini üreticilerin talebi üzerine yerinde inceleyen CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, portakal bahçeleri üzerinden geçen yol güzergâhının yanlış olduğunu belirterek, “Binlerce portakal ağacı zarar görür. Her şeyden önce Finike’nin dokusu zedelenir” dedi.

FİNİKE Haberi - 5 Şubat 2021 Cuma - 13:53
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Cavit Arı, Finike’de ziyaretlerde bulundu. Milletvekili Arı, Finike Meyve Üreticileri Tarımsal Birliği Başkanı Fahrettin Çağlayan ve CHP Finike İlçe Başkanı Aydın Arıcan ile birlikte Finike -Demre arasında yapılması planlanan tünelle bağlantılı çevre yolu projesini yerinde inceledi.  Daha sonra parti binasını ziyaret eden Milletvekili Arı, Finike’nin kaderine etki edecek çevre yolunu yerinde görmek incelemek ve kamuoyuna seslenmek adına ilçeye geldiklerini belirterek, “Hem üreticilerimizle görüşelim hem de yerinde görelim ve Finike’ye getireceği mahsurları paylaşalım istedik. O nedenle buradayız. Aldığım teknik bilgilerle de gerçekten de Finike’ye çok büyük zararı olacak projeyle karşı karşıyayız” dedi.

Finike ovasından geçmesi planlanan proje ile ortalama 25 bin portakal ağacının zarar görebileceğini belirten Milletvekili Arı, “Finike’den Demre’ye geçirilmeye çalışılan bir tünel projesi var. Ve bu tünelle bağlantılı çevre yolu projesi. Finike, Demre, Kaş hepsi bizim ilçemiz. Bizim topraklarımız. Dolayısıyla ilçeler ayrımı üzerine konuşuyor değiliz. Birbirinden değerli ilçelerimiz. Dolayısıyla da her ilçeye yapılacak yatırım çok değerlidir ve önemlidir. Öncelikle bunu söylemek istiyorum.  İhtiyaç olan bu projeyi önemli olarak düşünebiliriz ancak tünel ve tünele bağlantılı çevre yolunun özellikle Finikemize çok büyük zarar vereceğini görmekteyiz. 6 bin 800 metre uzunluğunda olan yolun çift şeritli yol olduğunu düşünürsek yan bağlantı yollarıyla beraber yaklaşık 100 metrelik bir genişlik olacak. Ve 700 bin dönüme tekabül edebilecek. Bir dönümde ortalama 25 ağacın olduğunu varsayarsak binlerce portakal ağacının kesileceğini varsayabiliriz” dedi.  

Finike Portakalı’nın korunması gerektiğini söyleyen Milletvekili Arı, “Gerek o kesilecek ağaçlarla gerekse yol geçtikten sonraki tarımın göreceği zararla belki de 3 bin dönüm alan zarar görecek. Tescilli, marka değeri olan Finike Portakalı bugün İstanbul pazarına da gitseniz Ankara pazarına da gitseniz pazarcı tezgâhında Finike Portakalı yazmışsa daha çabuk satar daha pahalıya satar. Çünkü Finike Portakalı bugün Türkiye’de bir markadır.  Tescilli bir markadır. Ve korunması gereken bir meyvemizdir. Binlerce Finike Portakalı ve diğer narenciye çeşitleri kesilecek. Onun yanı sıra eşi benzeri olmayan Finike’nin mikro-klima iklimi de, bu kadar ağacın kesilmesi sonrasında zarar görmesi demektir. Hepsi birbiriyle bağlantılı. Bu kadar geniş bir alanda üretimin yarılan yerde üretimin düşmesi demek. Yine bu alanda çalışan 500’le bin kişi arasında bizim yövmiyeci dediğimiz emekçi olan çalışan işçimiz var. Bu emekçilerimiz için de iş kaybı olacak.”

Çevre yolu projesinde güzergâhın değiştirilmemesi halinde Finike’nin dokusunun zedeleneceğini aktaran Arı, “Finike Finike olmaktan çıkacak. Tabiri caizse otobanla ikiye ayrılmış aşağısı yukarısı gibi bir ilçe haline getirilecek. Her şeyden önce Finike’nin dokusu zedelenecek. Bu nedenle sizlerin aracılığıyla bu yolun daha uygun, ilçeye ve ilçe ekonomisine zarar vermeden başka bir güzergâhtan geçirilmesi gerekmektedir. Başka çözüm yolları mümkünken mevcuttaki yolda basit genişletmeler yapılarak süreci hızlandırmak mümkünken, dünyanın en güzel güzergâhını yok etmeme adına, başka alternatiflerle, Finike’nin, bu coğrafyanın, bu toprakların yok edilmesine seyirci kalamayız. Bu yolun açılması Finike tabiatının dengesini altüst edecektir. Masa başında çizilerek verilen bu kararların gözden geçirilmesini ve geri adım atılmasını talep ediyorum. Finike’de etkili olan siyasetçilerin özellikle de iktidar partisine mensup siyasetçilerin Finike’nin bu şekilde mahvedilmesinin önüne geçmesi gerektiğini hatırlatmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Finike halkının da bu konuya sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Milletvekili Arı şöyle devam etti;

“Çevreye duyarlı derneklerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, meslek odalarımız var. Finike’nin zararına olan bu projeyi arkadaşlarımız mutlaka yargıya taşıyacaklardır. Geçtiğimiz yıl Finikenin yöneticileri, tarımla ilgili söz sahibi olan yöneticilerimiz tüm meclise ve milletvekillerimize küçük paketler halinde portakal gönderdiler bir duyarlılık yaratmaya çalıştılar. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki herkesin Finike’ye sahip çıkmasını istediler. Şimdi gelinen süreçte görüyoruz ki iktidar mensupları bu konuda duyarlı değil. Bu konuda Finike halkının da konuya sahip çıkması gerektiğini ve başta iktidara bu işin yanlışlığını dile getirmeleri gerektiğini ifade ediyorum. Bu mesele tek başına bir pati meselesi değil.  Sivil toplum örgütü yöneticilerinin mücadelesi hiç değildir. Bu mesele Finike’nin, Antalya’nın hatta Türkiye’nin meselesidir. Çünkü bu kadar verimli topraklar, bu kadar güzel bir coğrafya başka bir yerde yok diyoruz. Finike Portakalı coğrafi işaretli portakalsa, birçok bölgede yetişen portakala göre daha değerliyse bunun nedeni kendine has bir iklimi oluşu, coğrafi özelliği oluşu. Bu özelliğinde mahvedilmesi demek Finike’nin Finike olmaktan çıkarılması demektir.”

Pandemi sürecinde tarımın ve üretimin öneminin ortaya çıktığını anlatan Arı; “Şunu da özellikle söylemek istiyorum. 1 yıla yakın süredir pandemi süreci yaşanıyor.  Bakın bu süreç birçok gerçeğin ortaya çıkmasına neden oldu. Bu gerçeklerden birisi de CHP’nin yıllardır dile getirdiği her şeyin başı üretimdir, üretim olmadan hiçbir şey olmaz tezimiz.  Üretimin kutsal olduğunu,  üretimin desteklenmesi gerektiğini savunan bir partiyiz. Bugün ne kadar paranız olursa olsun. Ekonominiz ne kadar iyi olursa olsun. Eğer manava gittiğinizde alınacak sebze, meyve yoksa o paranın bir anlamı yoktur. Bir markete gittiğinizde alabileceğiniz gıda ürünü yoksa zenginliğinizin bir anlamı yoktur. En acil ve önemli olan şey üretimdir. Tarımın desteklenmesi gerektiğini hep savunuyoruz. Bu süreçte bu acı gerçek çıktı ortaya. Dolayısıyla biz üretimin desteklenmesini beklerken, Finikenin en önemli üretimi olan portakalın genel anlamda narenciyenin zarar görmesi yaşanan bu süreçlerle de çelişkiyi ortaya konmaktadır. Finike’de narenciye üretimi çok önemli ve değerli, özellikle bu süreçte daha da güçlendirilmesi ve desteklenmesi gerekirken bu şekilde binlerce ağacın kesilmesi yok edilmesinin bir kez daha buradan dile getirerek yanlış olduğunu  söylemek istiyorum”dedi.

 

 

 
Anahtar Kelimeler:FİNİKEDemre, arasında, tünelle, bağlantılı, çevre, yolu, projesini, üreticilerin,
Kaynak / Editör: FA - Mahir Çeviren Okunma Sayısı: 10610
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer FİNİKE Haberleri
Finike'de güreş antreman salonu inşaatı yapımına başlandı
Finike'de Hayati İnanç söyleşisi
Başkan Yavaş’tan Finike Belediyesine destek

Başkan Yavaş’tan Finike Belediyesine destek
Finike Kadınlar Kulübü hizmete girdi
Aşırı sıcaklar Finike'nin dünyaca ünlü portakalını üç kat büyüttü
Başkan Geyikçi'den çevre yolu açıklaması
Yaşamını, Parkinson Hastası Eşine Ve Otizmli Oğluna Adadı
Diğer Başlıklar

İmplant malzemesi satın alınacak
10 adet işyeri kiraya verilecek
Parke, bordür, beton temini ve işçilik hizmeti alınacak
Muhtelif inşaat malzemesi satın alınacak
Kedi ve köpek maması satın alınacak
Kepez Belediye Başkanlığı teşhir tanzim işleri yaptıracak
Alanya’da 7 adet taşınmaz ve reklam alanlarını kiraya verilecek
Yazıcı ve sayfa başı baskı hizmeti alınacak
İller Bankası 5 adet taşınmaz satacak
İhale İlanları

Facebook
Yazarlar  
Hava Durumu ( Antalya )
Bugün
19°°C - 26°°C
Cumartesi
21°°C - 27°°C
Pazar
21°°C - 25°°C
Pazartesi
20°°C - 25°°C
Namaz Vakitleri ( Antalya )

İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:04 05:40 12:59 16:48 20:07 21:37

19 Mayıs 2022 Perşembe
Tarihte Bugün
1919 - Kurtuluş savaşımızın serdarı Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkması.
Günün Sözü
Ya Ali, benden sonra yola gidenler, senin gösterdiğin yoldan giderlerse selamete ererler.
(Hz. Muhammed)
Arşiv Arama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2023 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,31ms