Bugün - 28 Ekim 2020 Çarşamba
Foto Galeri
Video Galeri
Künyemiz
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.finikeakdeniz.com.tr Logo
FİNİKE
FİNİKE SPOR
DEMRE
KUMLUCA
ANTALYA
GÜNCEL
-
Antalya 26°°C
Yazar Detayları

Asya TOKMAK

Asya TOKMAK - YÜKSEK KAYALIĞIN YANINDAKİ YER

YÜKSEK KAYALIĞIN YANINDAKİ YER
Yazı Tarihi: 25 Mayıs 2012 Cuma

Geçenlerde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Finike'nin Arif Köyü yakınlarında bulunan Arykanda Antik Kenti'nde sürdürülen kazı çalışmalarının 40. Yılı dolayısıyla düzenlenen sempozyuma katıldı biliyorsunuz. Ben de bu yazımda Geçen yıl Arykanda’ya yaptığım gezi ile ilgili izlenimlerimi, hissettiğim duygularımı sizlerle paylaşmak istedim.

Bergama Kralı Attalos'un, İ.Ö.2. yüz yılın ortalarında “Bana bir yeryüzü cenneti bulun” buyruğuyla kurulan ve adını kurucusundan alan Attaleia bu günün Antalyası Antik Pamfilya Psidya, Likya Bölgelerinin kesiştiği Anadolu'nun en bereketli coğrafyasında kurulmuştur. Antalya tarihi boyunca kültürün, sanatın, mimarinin, mitolojinin hep doruğunda olmuştur. Çünkü doğasını oluşturan mavi, lacivert denizleri, ihtişamlı Torosları, coşkun çağlayanları, rengârenk ağaçları, palmiyeleri, çiçekleri ile esin kaynağı olmuştur Antalyalılara ve ziyarete gelen tüm yabancılara.

Gidenleriniz bilir, Arykanda Finike’ye 17 km. uzaklıkta, Toroslar'ın tepesine yaslanmış halde duran, 4 bin yıllık geçmişe sahip, antik bir Likya Kentidir. Finike-Elmalı karayolu üzerinde, Elmalı’ya devam ederken yol üzerinde Arif Köyü’nde bulunan antik ARYKANDA ŞEHRİ; agorası, tiyatrosu, kral mezarları, stadyumuyla onu diğer kentlerden ayıran su sistemleriyle görülmeye değer bir yerdir. Antik tiyatrosu, hala o muhteşem akustiği nedeniyle birçok yıldır klasik müzik gösterilerine sahne olmaya devam ediyor. 

Arykanda'nın,  Anadolu’nun yerli halklarından biri olarak kabul edilen Luviler’in dili olan Luwice'den gelen adının anlamı 'yüksek kayalığın yanındaki yer'dir. Zaten gezdiğinizde kayanın yüksekliğine şaşırarak bakacaksınız. Elde ettiğim bilgilere baktığımda kentin, kalıntı ve buluntularıyla İ.Ö 5. yüzyıldan itibaren kesintisiz bir yerleşime tanık olduğunu gördüm.

Tarihinde geçirdiği üç depreme rağmen hala dimdik ayakta duran Arykanda’nın bulunduğu yerin önemli bir konumu var.  Doğu Likya'nın en önemli doğal yolu üzerinde bulunuyor ve Akdeniz kıyısıyla Anadolu'nun iç kısımları arasında tam bir geçiş noktasında. Özellikle Roma İmparatorluğu'nun ilk üç yüzyılında en parlak dönemini yaşamıştır.

Corendon Presa Di Finica Otel'de düzenlenen sempozyumda, 11 Ağustos tarihinde geçirdiği rahatsızlık sonucu kısmi felç geçiren Arykanda Antik Kenti Kazı Başkanı Cevdet Bayburtluoğlu da yapılan konuşmalarla çok haklı olarak onurlandırıldı. Çünkü elime geçen bir kaynakta,  hayatının büyük bir bölümünü Anadolu arkeolojisine adamış, Arkeolog Prof. Dr. Cevdet Bayburtluoğlu’nun Likya’da,  yaptığı çalışmalarda,  gönlünü vermiş olduğu antik Arykanda (Arif) kentinin günışığına çıkarılmasında neredeyse tüm yaşamını vermiş olduğunu okudum. Tam 30 yıl bu kentte kazı yapmış. Prof. Dr. Bayburtluoğlu,  Antik Arykanda Şehri; parlak dönemlerdeki zenginliğini; sedir kerestesine, av hayvanlarına ve yol güzergâhındaki ara yerde olmasına bu nedenle kervan ve yolculardan elde edilen gelirlere borçlu olduğunu anlatmıştır. Kent kazılarında; tiyatro, konser salonu, tapınaklar, iki agora, beş hamam, anıtsal çeşme binası, halk meclisi binası, ihtiyarlar meclisi binası gibi genel yapılarla zenginlere ve yoksullara ait özel konutları, anıt mezarları ve işlikler ortaya çıkarılmıştır.

Arykanda bulunduğu tüm alana yayılmış, doğayla iç içe, çiçek kokularıyla sarmalanmış, insanı yüzyıllar öncesine alıp götüren, büyülü bir atmosfere sahip,  görülmeye değer muhteşem bir yer.

Geçen yıl sonbaharda Arykanda’ya yaptığım gezi beni çok heyecanlandırmıştı. İki yıl Finike’de yaşamama rağmen daha önce gidip görmediğime hayıflanmıştım. Antik kentin yüksek duvarları arasında gezerken sanki bir zaman tünelinin içerisinde hissettim kendimi.

Binlerce yıl öncesine gittim ister istemez. Antik kentin ilk sahiplerinin çağlar önce sabahtan akşama dek tiyatrosunda oyunlar izledikleri,  meyveler yiyip tabi şimdi içinde ağaçların kök saldığı stadyumunda yarışmalara hazırlandıklarını düşündüm uzun uzun…

Tiyatroyu gezerken yüzlerce yıldır uyumuş olan antik kent Arykanda da yapılan klasik müzik konserleri ile ilgili anlatılanlar aklıma geldi.   'Köçekçe'yle,  Aida'yla,  'Carmen'le, 'Carmina Burana'  ile yeniden canlanmış, uyanmıştır diye hayal ettim. Burada bu  muhteşem  yerde  klasik  müzik  konserlerini  dinleyenler,  Antik  kentin agorasında yere atılmış halılar ve kilimler üzerinde köylü kadınların pişirdiği dürümleri yiyip, ayranlar içildiğini keyifle anlattılar.

Arykanda’nın yanı başında kurulu Arif Köyü halkı ve Finike’deki yat limanında konaklayan,  Amerikalı,  Alman, Hollandalı,  Fransız turistler ve Finike’de yaşayanların buluşup karşılarında tam 100 kişilik Antalya Devlet Opera ve Balesi koro, orkestra ve solistleri eşliğinde o muhteşem müzikle bulundukları mekândan nasıl büyülendiklerini de anlattılar.

Tek tek kalıntılara gezmeye devam ederken atmosferini içime çekerek  "Binlerce yıl önce nasıl yaşıyorlardı acaba?" diye kendi kendime tekrar sorup taş yapılara, çarşıya, hamamlara bakarak kendimce cevaplar bulmaya çalıştım.

Arif Köyü´nde bulunan ARYKANDA ANTİK ŞEHRİ`ni yıl içerisinde pek çok yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.  Arykanda günümüze kadar ulaşan orjinal yapılarıyla hala ilk günkü gibi ayakta olan antik tiyatrosuyla agorası, odeonu, stadyumu ve nekropolisleri çeşitli kral mezarları ve bahsettiğimiz daha pek çok yapısıyla ziyaretçilerini beklemektedir.

Gerçekten bir doğa ve tarih hazinesi olan Lykia Bölgesi'ni,  Arykanda’yı hissetmeniz için birkaç fotoğraf da ekledim yazıma. Yolunuz Arykanda’ya düşerse hele de akşam saatlerinde muhteşem ışık yansımalarını kaçırmamak ve yüzyıllardan süzülüp gelen zengin görüntülerini ölümsüzleştirmek isterseniz, yanınıza fotoğraf makinenizi almayı unutmayın…

                                                                                                        Asya TOKMAK

 

 
İletişim E-Posta: asya2005@yahoo.com - Telefon: Okunma Sayısı: 1764
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

BAHARA KARIŞMA
RÖPORTAJ
EN BÜYÜK MACERA
YUVA
VAZGEÇMEK MUTLULUKTUR
HADDİMİZİ BİLMEYE NE DERSİNİZ?
Yakın Tehlike
EYLÜL...
SÖĞÜT CUMASI YAYLASI
BÜYÜLÜ SAHTELİK
KEŞİŞ, KADIN VE KAYBOLAN HÜCRELER
KUM TANELİ ZAMAN
YAŞAMI KULLANMA KILAVUZU
İNSANSI OLMA ÖZGÜRLÜĞÜ
ZEYTİNYAĞLI YİYEMEM AMAN
LİKYA OTEL
NE ZAMAN İYİ GİYİNİRİZ
DEĞERLER VE DOĞRULAR
“VANYA DAYI”
KAVANOZ
YOKSULLUK BİR SEÇİMDİR
GÖREN ELLER…
DİZİLERİMİZİ YÖNLENDİREN HAYATLARIMIZ
MUTLULUK YANIBAŞIMIZDA
"KİFAYETSİZ MUHTERİSLER"
"BYE", "OKEY"
ERKEN YAŞAMIŞ FENİKELİLER, GEÇ KALMIŞ FİNİKELİLER...
MADAM BUTTERFLY
DAFNİYE SEVGİLERİMLE
SARI SONBAHAR...
YAZMAK, KONUŞMAK, DİNLEMEK, OKUMAK...
YÜKSEK KAYALIĞIN YANINDAKİ YER
ASKIDA EKMEK...
GÜNEŞTE KURUTULAN KABAKLAR
Diğer Yazarlar

MUS­TA­FA GEYİKÇİ’YLE GEÇEN BİR YIL
BEN DE BÖYLE YAPTIM, ŞULE YAYINLARI
“YİĞİDİ ÖLDÜR, HAKKINI YEME” DEMİŞLER. KAAN OSMAN SARIOĞLU, FİNİKE’NİN BİR DEĞERİDİR.
KADINSAN BİR KADINLIĞINI BİL!
31 MART 2012 ESKİ GÜNLER
TURİZM MAĞAZACILIĞI ve FİNİKE
Finike’de Vatandaşı Mağdur Eden Elektrik Arızaları
HOŞGELDİN RAMAZAN.....
KAYNAR KAZANDA
BAHARA KARIŞMA
İhale İlanları

Yazarlar 
Hava Durumu ( Antalya )
Bugün
19°°C - 26°°C
Cumartesi
21°°C - 27°°C
Pazar
21°°C - 25°°C
Pazartesi
20°°C - 25°°C
Namaz Vakitleri ( Antalya )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5007:1012:4615:4518:1219:27

28 Ekim 2020 Çarşamba
Tarihte Bugün
1938 - Ankara Radyosu Yayına başladı
Günün Sözü
Melaike, çanı olan kervana arkadaş olmaz.
(Hz. Muhammed)
Arşiv Arama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,13ms