Bugün - 14 Ağustos 2022 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Künyemiz
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.finikeakdeniz.com.tr Logo
FİNİKE
FİNİKE SPOR
DEMRE
KUMLUCA
ANTALYA
GÜNCEL
-
Antalya 26°°C
Yazar Detayları

Sinan ÇEVİREN

Sinan ÇEVİREN - CHP’DE OKAN TANIR’IN İSTİFASI PARTİYE KAN KAYBETTİRİR!

CHP’DE OKAN TANIR’IN İSTİFASI PARTİYE KAN KAYBETTİRİR!
Yazı Tarihi: 15 Ocak 2019 Salı

AK PARTİ-MHP İTTİFAKININ ADAYI BEKLENİRKEN, ADAYI BELİRLENEN CHP’DE OKAN TANIR’IN İSTİFASI ŞOK ETKİSİ YARATTI!

Uzun bir aradan sonra beraberiz. Yoğun istek üzerine yazılarıma bomba gibi başlıyorum. Bundan sonra her hafta Finike gündemi ile ilgili analizlerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.
Finike yerel seçime gidiyor. Finike’de er meydanına üç isim çıktı. Kaan Osman Sarıoğlu, Mustafa Geyikçi ve Nail Dülgeroğlu. Bu üç isim adaylıklarını resmen ilan ettiler. Siyasette bazı hamleler vardır, parti adayını geri dönüşü olmayan bir yola sokabilir. Bu seçim yerel seçimden ziyade genel bir seçim havasında ilerliyor. Bunun nedeni de Ak Parti ve MHP Cumhur ittifakı, CHP ve İyi Parti ise Millet İttifakı adı altında tüm büyükşehir belediyelerinde yola çıkılacağını belirtmeleridir.

Finike’de ittifak adayları ile seçime gidileceği kesinleşti. CHP, İyi Parti ittifakının resmi adayı Mustafa Geyikçi oldu. İttifak görüşmelerinin tıkandığı süreçte MHP iki yerde adayını açıkladı. Biri Finike adayı Nail Dülgeroğlu, diğeri ise Alanya adayı mevcut başkan Adem Murat Yücel oldu. Bu yapılan resmi açıklamanın ardından ittifak görüşmeleri tekrar başlamış ve tüm büyükşehirlerde ittifak çatısı altında birleşme kararı alındı.

MHP İl Başkanı Mustafa Aksoy ittifakla ile ilgili gazetecilerin sorusuna şu açıklamalarda bulunmuştu: “Kamuoyunun da bildiği gibi Cumhur İttifakı ruhunun devam ettirilmesi söz konusudur. Ülkemizin bekası, iç ve dış tehlikelere karşı birlik olunması gerektiğinden Cumhur İttifakı görüşmelerimiz devam etmektedir. Partilerimiz büyükşehirler, iller ve ilçe belediye başkanlığı konusunda görüşmektedir. Nihai sonuçta karar verilecektir. İl ve ilçe teşkilatları olarak bu neden böyle olmuş diyecek değiliz. Bu hem Ak Parti hem de MHP içinde böyledir. Partilerimizin en üst yetkilileri bir karar almışlarsa bize uygulamak düşer. Adaylarımız ve aday adaylarımız ittifak olmayacakmış gibi saha da etkin bir şekilde çalışmaktadırlar. Sayın Genel Başkanımız Alanya ve Finike adaylarımızı açıkladığında ittifak söz konusu değildi. Adayların önceden açıklanmış olması o isimlerle devam edileceği anlamına gelmiyor. Şahsım adıma şu adayımızı geri çekeceğiz. Bunu çekmeyeceğiz diye bir şey söylemem söz konusu değildir. Her iki parti yetkililerimiz hangi yönde karar vermişlerse, uygularız. O yönde çalışmalarımızı yaparız.”

Yani şu kesinleşti Finike’de ya Ak Partinin adayı Kaan Osman Sarıoğlu olacak, yada MHP’nin adayı Nail Dülgeroğlu olacak.
Bu süreçte hem Ak Partinin hemde MHP’nin adayı kendinden emin bir şekilde aday olacağını ifade etti. İttifak görüşmelerinde MHP’nin kazandığı yerlerin MHP’ye bırakılması görüşülmüş, fakat yapılan analizler neticesinde farklı görüşler ortaya çıktı.
2014 Yerel seçimlerinde MHP Finike, Kemer, Korkuteli ve Alanya ilçelerini kazanmıştı. Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül MHP’den seçimi kazanmış, partisinden istifa ederek CHP’ye katıldı. Korkuteli Belediye Başkanı Hasan Gökce MHP’den seçimi kazanmış partisinden istifa ederek İyi partiye katıldı. Daha sonra Hasan Gökce, İyi Parti Milletvekilliği adaylığı için görevinden istifa etmiş, meclis çoğunluğu nedeniyle yeni başkan AK Partili Hasan Ali İrban olmuştu. Yani Korkuteli Ak Partiye geçmiş oldu.

Finike’de de benzer bir durum oldu. Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu rakiplerine büyük fark atarak, MHP’den belediye başkanı oldu. Bu süreçte Sarıoğlu yaptığı açıklamada Finike’ye daha iyi hizmet edebilmek için Ak Partiye geçtiğini ilan etmişti. Yani şuan MHP’nin elinde tek bir belediye Alanya kaldı.
Geçmiş tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki; Finike’de hiçbir zaman parti adaya seçim kazandırmamıştır, aday partiye seçim kazandırmıştır. 2014 yerel seçimlerinde MHP’nin aldığı oy oranı 15 bin 357, 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde oy oranı 5 bin 612, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde aldığı oy oranı 6 bin 871, 24 Haziran 2018 seçimlerinde oy oranı ise 3 bin 238 oldu. İttifak adayları belirlenirken bu oy oranlarına göre aday belirlenecektir. Ben bu şekilde öngörüyorum. Siyasette son dakikaya kadar kestirmek zor, hep birlikte göreceğiz. Antalya’da ilçelerinin ittifak adayları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla, 27 Ocak’ta açıklanacak. Ve böylelikle adaylar start alacak.

CHP’de ise adayını belirledi. CHP ve İyi Partinin ittifak adayı Mustafa Geyikçi resmen açıklandı. CHP çıkarabileceği en iyi adayı gösterdi. Geyikçi’yi ikna eden ve dik bir duruş göstererek aday gösterilmesini sağlayan İlçe Başkanı Okan Tanır ve yönetimidir. Mustafa Geyikçi hamlesi CHP’ye Cumhuriyet tarihinde ilk kez belediyeyi kazandırır mı bilinmez ama geçtiğimiz günlerde ilçe başkanı Okan Tanır’ın istifası şok etkisi yarattı.
4,5 yıl boyunca görev yapan ve bana göre gelmiş, geçmiş en iyi CHP İlçe başkanlarından biri olan Okan Tanır’ın seçime 3 ay kala istifa etmesi parti adına kayıptır. CHP İlçe başkanı olarak farklı bir profil çizen ilçedeki tüm partilerin sempatisini kazanan ve bu parti temsilcileriyle iyi ilişkiler kuran Okan Tanır, partiye sağ seçmenden de oy kazandırabilirdi. Okan Tanır, kimilerine göre nerde ne konuşacağını bilmez olarak nitelendirilse de halk gözünde sevilen bir esnaftır. Tabi, Okan Tanır istifaya sevk eden nedenler olduğu ve kırgınlıklarının olduğu söyleniyor. Her ne kadar kırgınlıklarının olduğunu söylese de sosyal medya hesabından ‘ben görevimden istifa ettim, CHP’den değil partimin arkasındayım’ dese de vatandaşın gözünde CHP’ye eksi yazacaktır.

Kalın sağlıcakla…

 
İletişim E-Posta: finikeakdenizgazetesi@hotmail.com - Telefon: Okunma Sayısı: 2353
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

“YİĞİDİ ÖLDÜR, HAKKINI YEME” DEMİŞLER. KAAN OSMAN SARIOĞLU, FİNİKE’NİN BİR DEĞERİDİR.
ÇİFTÇİ SİYASETÇİLERDEN ŞOV DEĞİL, YARDIM BEKLİYOR!
CHP’DE OKAN TANIR’IN İSTİFASI PARTİYE KAN KAYBETTİRİR!
Finike Küçük, İnsanları Büyük Bir İlçe
FİNİKE AK PARTİ’Yİ KİM YÖNETİYOR?
300 PARSELİN ÇÖZÜLMESİNİ İSTEMEYEN ŞER ODAKLARI İŞBAŞINDA
CHP ve MHP Yaz Uykusunda!
Atilla Öztürk gibi Değerler kolay yetişmiyor!
FİNİKE İÇİN FEDAKARLIK ZAMANI!
Para Karşılığı Haber Yapan Gazeteciler Finike’de
BİZ BİRLİKTE FİNİKE’YİZ!
İkiyüzlü Reşat Eker!
ÇIRPAR BAŞKAN SEÇİLİRSE, FİNİKE 5 YILINI KAYBEDER.
FİNİKE’DE SON DURUM!
Güneşin denizden doğup, denize battığı İlçe İnebolu!
YEREL SEÇİM!
Anne, Babaya ödev!
Senden mi öğreneceğiz gazeteciliği Sayın Çırpar!
Ali Cengiz Oyunu
Tebrikler Yakuta
BAŞIBOŞ KÖPEKLER!
Bir dakikanın önemi!
ORTAK PAYDA FİNİKE...
Diğer Yazarlar

KENT MEYDANI GERÇEKLERİ
BEN DE BÖYLE YAPTIM, ŞULE YAYINLARI
“YİĞİDİ ÖLDÜR, HAKKINI YEME” DEMİŞLER. KAAN OSMAN SARIOĞLU, FİNİKE’NİN BİR DEĞERİDİR.
KADINSAN BİR KADINLIĞINI BİL!
31 MART 2012 ESKİ GÜNLER
TURİZM MAĞAZACILIĞI ve FİNİKE
Finike’de Vatandaşı Mağdur Eden Elektrik Arızaları
HOŞGELDİN RAMAZAN.....
KAYNAR KAZANDA
BAHARA KARIŞMA
İhale İlanları

Facebook
Yazarlar 
Hava Durumu ( Antalya )
Bugün
19°°C - 26°°C
Cumartesi
21°°C - 27°°C
Pazar
21°°C - 25°°C
Pazartesi
20°°C - 25°°C
Namaz Vakitleri ( Antalya )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:3606:0513:0716:5219:5921:23

14 Ağustos 2022 Pazar
Tarihte Bugün
1578 - Hekimoğlu Ali Paşanın vefatı.
1934 - Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları Genel Müdürlüğü'nün (SEKA) Kuruluşu
1974 - İkinci Kıbrıs Harekatı
1556 - Süleymaniye Camisi'nin Açılış Töreni
Günün Sözü
Bircok insan mutluluğu burnunun üstünde unuttuğu gözlük gibi etrafta arar.
(Konfüçyus)
Arşiv Arama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,19ms