Bugün - 30 Kasım 2021 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künyemiz
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.finikeakdeniz.com.tr Logo
FİNİKE
FİNİKE SPOR
DEMRE
KUMLUCA
ANTALYA
GÜNCEL
-
Antalya 26°°C
Yazar Detayları

Sinan ÇEVİREN

Sinan ÇEVİREN - 300 PARSELİN ÇÖZÜLMESİNİ İSTEMEYEN ŞER ODAKLARI İŞBAŞINDA

300 PARSELİN ÇÖZÜLMESİNİ İSTEMEYEN ŞER ODAKLARI İŞBAŞINDA
Yazı Tarihi: 11 Ekim 2016 Salı

 

Hepinizin bildiği üzere Finike’nin Sahilkent mahallesinde 60 yıldır yaşanan 300 parsel sorunu çözüldü.

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanların imzaladığı 300 parsel sorunu, 6.10.2016 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak, kentsel dönüşüm ve gelişim alanı olarak ilan edildi.
Peki, nedir bu 300 parsel? Gazetecilik mesleğine başladığım 2004 yılından bu yana yakinen takip ettiğim ve hakkında defalarca haber yaptığım bu sorun hakkında, kafa karışıklığını gidermek için böyle bir yazı yazma gereği duydum.
Eski adıyla Kum Mahallesinde yaşayan 3500 kişiyi etkileyen mülkiyet sorunu, ilk olarak 1963 yılında 8 kişinin başlattığı hukuki süreç, daha sonra 1500 kişinin taraf olduğu davaya dönüşmüş, günümüze kadar gelen davada hazine lehine karar verilmiştir. Dava konusu olan 680 bin metre karelik arazi üzerinde 1 adet 3 yıldızlı otel, 22 adet pansiyon, 1300 adet konut, yaklaşık 100 dönüm portakal bahçesi ve 200 dönümlük cam, plastik sera bulunuyor.
Daha sonra 16.08.1967 yılında, kadastro tespitine karşı Finike kadastro mahkemesinde 1667/131 esas sayılı ile dava açmışlardır. Davayı açan vatandaşlarımız davayı 20 yıllık zilyetlik (mülk sahibinin mal üzerindeki hakimiyet hakkı) sürelerinin dolmadığı, sebepleri ile kaybetmişlerdir. Dava açıldıktan uzunca yıllar sonra davaya dâhil olan hazine lehine 2005 yılında 2005/5 esas sayılı kararla hazine adına tesciline karar vermiştir. Yargılama devam ederken 1999 yılında müdahil davacıların davaları Kadastro Mahkemesinin 1667/131 esas sayılı dosyasından ayrılmış ve 1999/181 esası ile Finike Asliye Hukuk Mahkemesinde görülmeye devam edilmiştir.
2009 yerel seçimlerinde meydanlara çıkarak Sahilkent beldesinde Ak Parti’den belediye başkan adayı olan ve 300 parsel sorunu nedeniyle avukat olduğunu söyleyen İsa Çelik, seçim vaadinde 1 yıl içerisinde 300 parsel sorununu çözeceğini açıklamıştı. Fakat seçimi Ömer Çırpar kazanmış, Çırpar’ın belediye başkanlık döneminde de 300 parsel ile ilgili bir gelişme olmamıştır. Davayı takip eden Av. İsa Çelik, 2013 yılında davaya tedbir koymasıyla 300 parsel üzerinde yaşayan vatandaşların 2006 yılından bu yana ecrimisil ödemesini engellemiştir. Zamanında bu davaya tedbir konulmuş olması dava sürecinde bir üst mahkemede tashihi karar onandığı takdirde yasaya göre mal müdürlüğü geriye dönük 5 yıl ecrimisil talep edebilecekti. Tüm çabalara rağmen geçmişte hiçbir siyasi lider 300 parsel sorununu çözememiştir. Dava, hazine lehine sonuçlanmıştır.

BAŞKAN SARIOĞLU TARİHE GEÇTİ!
Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu, 300 parsel sorununu çözerek Finike tarihine geçti. Bu sorunun çözülmesinde büyük emeği geçen, 60 yıllık sorunu 2 yıl gibi kısa sürede çözen Başkan Sarıoğlu, defalarca Ankara’ya gitmesinin meyvelerini topluyor. Geçmiş yönetimlerin hiçbir şekilde Ankara’ya gitme zahmetinde bulunmamaları, talepte bulunmamaları bugünkü mülkiyet sorunlarının çözümünü geciktirdi. 2014 yerel seçim vaatlerinden biri olan 300 parselde, seçimi kazandığı gibi çalışma başlatan başkan Sarıoğlu, ilk olarak 300 parsel üzerinde hak tespiti çalışmalarını yaptırttı. Daha sonra mal müdürlüğü ile çalışma başlatan Başkan Sarıoğlu, uzman görüşlerinin ardından bu sorunun çözülebilmesi için bu bölgenin kentsel dönüşüm ve gelişim alanı olarak belirlenmesine karar verildi. 2b yasası orman vasfını yitirmiş arazilerle ilgili yasa 300 parsel, sorununun tamamını çözemediği için böyle bir karar alındı.
Son zamanlarda Finike’nin gelişimini istemeyen bazı şer odakları hiç zaman kaybetmeden böyle hayırlı bir olaydan nemalanmaya çalışıyorlar. Kentsel dönüşüm kelimesini kullanarak, buradaki tüm binaların yıkılacağı yalanını yaymaya çalışıyorlar. Finike Belediyesi’ne, toplam 681 dönüm olan 300 parsel arazilerinin maliyetinin 12 milyon 515 bin TL olacağı bildirildi. İller Bankası’ndan kullanılacak ve ilk taksit tutarı olan 4 milyon 300 TL kredi için belediyeye borçlanma yetkisi verildi. Buradaki 681 dönüm, Finike Belediyesi’ne geçtikten sonra tek tek hak sahiplerine belli bir bedel karşılığında tapuları dağıtılacak. Elbette, bu tapu dağıtımı yapılırken, sıkıntılar olacak. Çünkü bu araziler üzerine yapılan imara uygun binalar çok az. Sonuçta imara uygun olmaması yıkılacak anlamına gelmiyor. Tapusuna alan vatandaşlar binalarını ruhsatlandırmak için bazı şartları yerine getirmiş olması gerekiyor. Burada ki en önemli konu artık burada tapusuz arazi kalmayacak ve hak sahipleri olan vatandaşlara ait olacak. Yani bazı şer odaklarının dediği gibi kentsel dönüşüm adı altında binalar yıkılmayacak. Resmi gazetede yayınlanan kentsel dönüşüm ve gelişim alanı şekliyle belediye uygulamak mecburiyetinde değil. Belediye’nin inisiyatifinde. Bu şer odakları, “annelerinin ak sütü kadar helal olan” bu arazilerde yaşayan vatandaşların 60 yıllık sevinçlerini kursaklarında bırakmasın. Bu haber 300 parsel üzerinde yaşayan vatandaşlar için Bayram niteliğindedir. Gönüllerince sevinsinler. Kimlik üzerine kimse siyaset yapmasın. Kimin çözdüğü ne kadar önemli. Önemli olan bu işin çözülmesidir. Bu işin çözülmesinde emeği geçen başta Finike Belediye Başkanı Kaan Osman Sarıoğlu’na, 300 parsel dosyasını takip eden Dış İşleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na, Finike’miz den çıkan gururumuz Antalya Milletvekili Sayın Atay Uslu’ya ve emeği geçen herkese 300 parsel sahipleri adına teşekkür ediyorum.
Sağlıcakla kalın..

 
İletişim E-Posta: finikeakdenizgazetesi@hotmail.com - Telefon: Okunma Sayısı: 1937
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

“YİĞİDİ ÖLDÜR, HAKKINI YEME” DEMİŞLER. KAAN OSMAN SARIOĞLU, FİNİKE’NİN BİR DEĞERİDİR.
ÇİFTÇİ SİYASETÇİLERDEN ŞOV DEĞİL, YARDIM BEKLİYOR!
CHP’DE OKAN TANIR’IN İSTİFASI PARTİYE KAN KAYBETTİRİR!
Finike Küçük, İnsanları Büyük Bir İlçe
FİNİKE AK PARTİ’Yİ KİM YÖNETİYOR?
300 PARSELİN ÇÖZÜLMESİNİ İSTEMEYEN ŞER ODAKLARI İŞBAŞINDA
CHP ve MHP Yaz Uykusunda!
Atilla Öztürk gibi Değerler kolay yetişmiyor!
FİNİKE İÇİN FEDAKARLIK ZAMANI!
Para Karşılığı Haber Yapan Gazeteciler Finike’de
BİZ BİRLİKTE FİNİKE’YİZ!
İkiyüzlü Reşat Eker!
ÇIRPAR BAŞKAN SEÇİLİRSE, FİNİKE 5 YILINI KAYBEDER.
FİNİKE’DE SON DURUM!
Güneşin denizden doğup, denize battığı İlçe İnebolu!
YEREL SEÇİM!
Anne, Babaya ödev!
Senden mi öğreneceğiz gazeteciliği Sayın Çırpar!
Ali Cengiz Oyunu
Tebrikler Yakuta
BAŞIBOŞ KÖPEKLER!
Bir dakikanın önemi!
ORTAK PAYDA FİNİKE...
Diğer Yazarlar

KENT MEYDANI GERÇEKLERİ
BEN DE BÖYLE YAPTIM, ŞULE YAYINLARI
“YİĞİDİ ÖLDÜR, HAKKINI YEME” DEMİŞLER. KAAN OSMAN SARIOĞLU, FİNİKE’NİN BİR DEĞERİDİR.
KADINSAN BİR KADINLIĞINI BİL!
31 MART 2012 ESKİ GÜNLER
TURİZM MAĞAZACILIĞI ve FİNİKE
Finike’de Vatandaşı Mağdur Eden Elektrik Arızaları
HOŞGELDİN RAMAZAN.....
KAYNAR KAZANDA
BAHARA KARIŞMA
İhale İlanları

Facebook
Yazarlar 
Hava Durumu ( Antalya )
Bugün
19°°C - 26°°C
Cumartesi
21°°C - 27°°C
Pazar
21°°C - 25°°C
Pazartesi
20°°C - 25°°C
Namaz Vakitleri ( Antalya )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1807:4212:5015:2717:4919:08

30 Kasım 2021 Salı
Tarihte Bugün
2006 - Şiddetli Soğuklar ve Yağışlar
1925 - Türbe ve Tekkelerin Kaptılması
Günün Sözü
Ehil insana canım feda olsun; Ayağı öpülse öperim onun. Bir de git ehil olmayanla konuş: Cehennem ne imiş görmüş olursun?
(Ömer Hayyam)
Arşiv Arama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,19ms