Bugün - 21 Nisan 2019 Pazar
Foto Galeri
Video Galeri
Künyemiz
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.finikeakdeniz.com.tr Logo
FİNİKE
FİNİKE SPOR
DEMRE
KUMLUCA
ANTALYA
GÜNCEL
-
Antalya 20°°C
Haber Detayları

Finike'nin Gururu Toprağın Kraliçesi Finikeli Asiye Akkaya

  Antalya büyükşehir belediyesi ve il gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü tarafından kadın çiftçilerin bilgi birikimine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen ‘kadın çiftçiler yarışıyor 3’incü bilgi ve kültür yarışması’nı finike’den asiye akkaya kazandı.

FİNİKE Haberi - 23 Ekim 2018 Salı - 09:47
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

 

Antalya büyükşehir belediyesi ve il gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü tarafından kadın çiftçilerin bilgi birikimine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen ‘kadın çiftçiler yarışıyor 3’incü bilgi ve kültür yarışması’nı finike’den asiye akkaya kazandı. Toprağın kraliçesi asiye akkaya 14 bin tl’lik ödülünde sahibi oldu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından kadın çiftçilerin bilgi birikimine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen ‘Kadın Çiftçiler Yarışıyor 3’incü Bilgi ve Kültür Yarışması’nı Finike’den Asiye Akkaya kazandı. Toprağın Kraliçesi Asiye Akkaya 14 bin TL’lik ödülünde sahibi oldu.

Kadın çiftçilerin bir araya gelerek sosyalleşmelerinin yanında bilgi birikimine katkı sağlamak aynı zamanda günlük iş tempolarından farklı bir ortamda sosyal bir aktivite ile buluşturmak amacıyla 14 Ağustos’ta Gündoğmuş'ta başlayan Kadın Çiftçiler Bilgi ve Kültür Yarışmasına 18 ilçeden 128 kadın çiftçi katıldı. Yarışmada toprağın sultanları ilk olarak bulundukları ilçenin birincisi olmak için ter döktü. 18 ilçe birincisi kadın çiftçi, önce yarı finale ardından büyük finalde yarışmaya hak kazandı. 8 finalist Atatürk Kültür Merkezi(AKM) Aspendos Salonu’ndaki finalde birincilik için kıyasıya mücadele etti. Yarışmayı, AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Kemal Çelik, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Muratpaşa Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp ve çok sayıda çiftçi ve yarışmacı aileleri izledi.

Kaptanoğlun’dan moral konuşması
Geçen yılın Kadın Çiftçiler Şampiyonu Güler Kaptanoğlu yarışma öncesi kısa bir konuşma yaparak, kadın yarışmacılara adeta moral verdi. “Biz kadınlara bu şansı verdiği için belediye başkanımız Menderes Türel’e, İl müdürümüze teşekkür ederim. Biz toprakta yoğrulduk. Çocuklarımızı toprakta büyüttük ve okuttuk. Ben polis olmayı çok istedim. Ama olamadım. Ancak üç çocuğumda polis oldu. Onlar yurdun dört bir tarafında vatan bekliyor gurur duyuyorum. Biz sizlerin sayesinde toprağın sultanı olduk. Bizi değerli hissettirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Ayrıca bu yarışma sayesinde özgüven kazandım ve Gazipaşa’da oturduğum Doğancan mahallesinden muhtar aday adayı oldum. Bu yarışma bana çok şey kattı. Bu yüzden yarışmacılara başarı diliyorum hak eden kazansın” dedi.

Çiftçiliğin modası geçmez
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, yaptığı konuşmada, “Çiftçiliğin hiçbir zaman modası geçmez. Bugünün de dününde yarınında en önemli mesleği çiftçilik. Tohumla toprak, tarımla insan birbirine çok yakışıyor. Antalya bugün var olan tarımsal potansiyelinin çok daha fazlasını yapacak kapasiteye sahip. Büyükşehir Belediyemiz tarımla ilgili önemli projeler gerçekleştiriyor. Sulama suyu, enerji üretimi, zararlıyla mücadele, faydalı böcek gibi gerçekten çiftçinin yanında oluyor. Başkanımıza ve ekibini çiftçiye verdiği destek için kutluyorum. Bu yarışmalara katılan bütün yarışmacılarımızı bütün kadın çiftçilerimizi kutluyor ve tebrik ediyorum” dedi.
Tarımın Kraliçelerini tebrik ediyorum
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’de bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışmaya 18 ilçeden 128 kadın çiftçinin katıldığını belirterek, “Öncelikle geçen yılın birincisi Güler hanımın muhtar adaylığını tebrik ediyorum. Başaracağına da inanıyorum. Ayrıca bu ilgi için toprağın sultanlarını, tarımın kraliçelerini tebrik ediyorum. Tarımsal üretimde emeği geçen, hatta tarımın asıl yükünü çeken eli nasırlı kadınlarımız aynı zamanda çocuklarının bakımından, ev işlerine kadar birçok sorumluluğu da yerine getirme çabası verirken kendilerine zaman bile ayıramıyor. İşte bizler de bu yarışma vesilesi ile kadın çiftçilerimizi bir araya getirerek sosyalleşmelerinin yanında bilgi birikimlerine de katkı sağlamayı hedefledik. Bunu da hep birlikte başardığımıza inanıyorum. Sofraya oturduğumuzda yediğimiz ekmekten, yemeğe kadar her aşamada kadın çiftçilerimizin emeği, alın teri ve hakkı vardır. Bu emek ve hakkı ödeyebilmemiz mümkün değildir. Bu yarışmaya katılan kıymetli hanım kardeşlerimin nezdinde Antalya’nın seralarında, tarlalarında, güneşin altında çalışan tüm kadın çiftçilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

4 yılda 261 milyonluk yatırım
Antalya’nın tarım kenti olduğunu anlatan Başkan Türel, “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak turizm ve tarım şehri olan Antalya’mız için, tarımsal hizmetlerin öncelikli görev kapsamında ele alınmasını benimsedik ve 4,5 yılda tarıma her alanda destek verdik.

Bu çerçevede tarımsal üretim için mutlak gerekli olan sulama, mezbaha, soğuk hava deposu gibi altyapı tesisleri ile toptancı hal yatırımlarına öncelik verdik. 2014 yılından bugüne kadar tarımsal üretime katkı sağlamak için yaptığımız çalışmalar içerisinde en önemlilerinden bir tanesi çiftçilerimize sulamada kullandığı elektriği ücretsiz vermektir. Döşemealtı İlçemizde 2 megawat kurulu gücünde Güneş Enerjisi Santrali kurularak elektrik üretimine başladık. Üretilen bu elektrik ile ilk defa 2017 yılında 39 Sulama Kooperatifine üye 7500 çiftçi ailemizin sulamada kullandığı elektriği bu santralden karşıladık. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak kontrollü sulama suyu kullanımı için basınçlı sulama sistemlerini devreye soktuk. 2014 yılından bugüne kadar Antalya tarımı için toplam 261 milyon 545 Bin TL tutarında yatırım yaparak tarımın bir endüstriyel üretim modeline dönüşmesine ciddi katkı sağladık” şeklinde konuştu.

Birincilik Finike’ye
Konuşmaların ardından yarışmaya geçildi. Elmalı’dan Ayşe Çoban, Finike’den Asiye Akkaya, Gazipaşa’dan Ayşe Ergün, İbradı’dan Mürsel Taner, Konyaaltı’dan Emine Özcan, Korkuteli’den Ümmüşen Bozkurt, Kumluca’dan İmran Gün ve Muratpaşa’dan Melek Çoban’ın yarışması büyük bir heyecanla izlendi. Büyük çekişmeye sahne olan yarışma sonunda 14 bin TL’lik birincilik ödülünü Finike’den Asiye Akkaya alırken, 9 bin TL’lik ikicilik ödülünü Elmalı’dan Ayşe Çoban, 7 bin 500 TL’lik üçüncülük ödülünü Kumluca’dan İmran Gün kazandı. Dereceye giremeyen yarışmacılara da 1000 TL mansiyon ödülü verildi.

Yarışma sonunda dereceye girenler, ödüllerini, AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in elinden aldı.

 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / Editör: FA - Mahir ÇevirenOkunma Sayısı: 1008
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer FİNİKE Haberleri
BAŞKAN GEYİKÇİ’NİN MAKAMINA ZİYARETÇİ AKINI
BAŞKAN GEYİKÇİ İLK NİKAHINI KIYDI FİNİKE
15 YIL SONRA DOSTLUK BULUŞMASI

15 YIL SONRA DOSTLUK BULUŞMASI
FİNİKE BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GEYİKÇİ MEVLİD-İ ŞERİF OKUTTU
FİNİKE'NİN GURURU ERDEM YILMAZ ONURSAL MAZBATASINI ALDI...
CHP FİNİKE İLÇE BAŞKANI MUSTAFA ÖKTEN'DEN TEŞEKKÜR
Finikeli Öğrencilerden Trafik Projesi
Diğer Başlıklar

YUVALI MAHALLESİN'E DEV UYUŞTURUCU OPERASYONU 21 GÖZALTI
Finike'de Ses Yarışması yapıldı
BAŞKAN GEYİKÇİ’NİN MAKAMINA ZİYARETÇİ AKINI
BAŞKAN GEYİKÇİ İLK NİKAHINI KIYDI FİNİKE
15 YIL SONRA DOSTLUK BULUŞMASI
FİNİKE BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GEYİKÇİ MEVLİD-İ ŞERİF OKUTTU
FİNİKE'NİN GURURU ERDEM YILMAZ ONURSAL MAZBATASINI ALDI...
CHP FİNİKE İLÇE BAŞKANI MUSTAFA ÖKTEN'DEN TEŞEKKÜR
Finikeli Öğrencilerden Trafik Projesi
İhale İlanları

Yazarlar 
Hava Durumu ( Antalya )
Bugün
11°°C - 20°°C
Pazartesi
9°°C - 20°°C
Salı
10°°C - 21°°C
Çarşamba
11°°C - 22°°C
Namaz Vakitleri ( Antalya )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
04:4106:0913:0316:4319:4521:06

21 Nisan 2019 Pazar
Tarihte Bugün
1037 - İbni Sina'nın vefatı
Bizi Facebook'ta takip edin
 
Günün Sözü
Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.
(Hz. Muhammed)
Arşiv Arama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,27ms