Bugün - 13 Kasım 2018 Salı
Foto Galeri
Video Galeri
Künyemiz
Üye İşlem
 Bize Ulaşın
www.finikeakdeniz.com.tr Logo
FİNİKE
FİNİKE SPOR
DEMRE
KUMLUCA
ANTALYA
GÜNCEL
-
Antalya 27°°C
Haber Detayları

Başkan Türel ‘Çalkaya sorunu tarih oldu tarih’

Provokatörlere itibar etmeyin

ANTALYA Haberi - 8 Mart 2018 Perşembe - 14:11
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Aksu’nun Çalkaya bölgesinin yıllardır yaşadığı imar sorunu tarih oldu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Aksulu vatandaşlarla bir araya gelerek müjdeli haberler verdi. Çalkaya ‘da imar çalışmalarına başladıklarını müjdeleyen Başkan Türel, Bölgeyi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan ettiklerini kısa zamanda planların hazırlanacağını ve sorunun biteceğini söyledi. Başkan Türel, Aksulu vatandaşlardan rica etti: “ Bu süreçte yalanlar dolanlar bir çok şey söylenecek. Lütfen yalancılara ve iftiracılara itibar etmeyin her şeyi birinci ağızdan duyun”

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Aksu’da vatandaşlarla bir araya geldi. Başkan Türel, Maliye Bakanlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Aksu Belediyesi ile birlikte imzalanan imar protokolü hakkında Aksulu vatandaşları bilgilendirdi. Başkan Türel, Güzelyurt Mahallesi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısında vatandaşlara gelinen süreci anlattı. ‘Bugün biz çok mutluyuz’ diye sözlerine başlayan Başkan Türel, “ Çünkü sizin mutluluğunuz bizim mutluluğumuz. Gerçi bir kısım insan vatandaşımızın mutsuzluğundan mutlu oluyor. Neden sizleri mutlu edersek kendilerine sıra gelmeyeceğini düşünen bir kısım insan her yerde provokasyonla, spekülasyonla, yalanla, dolanla ortaya karıştırmaya çalışıyor. Bizzat benden birinci ağızdan burada ne olacağını duyun ki sizden ricam bu yalancılara iftiracılara itibar etmeyin. 30 yıldır çözülemeyen bir sorun artık çözüldü. Dile kolay 30 yıllık Aksu -Çalkaya sorununu çözecek tarihi bir karar alarak, bölgeyi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan etmek suretiyle 12 bin vatandaşın tapularının üzerindeki şerhleri kaldıracak bir çalışmayı başlatıyoruz” dedi.

İSYAN ETMEKTE HAKLISINIZ

Aksulu vatandaşın isyan etmekte haklı olduğunun altını çizen Başkan Türel, “Sizler, söz konusu şerh yüzünden yıllardır taşınmazlarınız üzerinde tasarruf etme haklarınızı kaybettiniz. Bu süreç devam ederken tescil gören imar parsellerinin bazılarına o dönemde fiiliyatını sürdüren imar planları doğrultusunda yapı ruhsatları verildi ve yapılaşmaları büyük ölçüde tamamlandı. Bakanlık; yaşanan sorunların ve hataların giderilmesi, hak kayıplarının doğması muhtemel hazine zararının önlenmesi bakımından “Bölgenin revize imar planı ile yeniden tanzimi ve imar planı tadilatı suretiyle yeni bir imar uygulaması yapılması hususunda” görüş bildirdi. Sonuç olarak yaşanan mülkiyet ve imar hukuku sorunları nedeniyle bölgede uzun yıllardır uygulamaya yönelik hiçbir işlem yapılamadı. Allah nasip etti. Seneler sonra Ankara’da milletvekili ve Genel Başkan yardımcısı olduğum süreçte bizzat 2B yasasının mutfağında da çalışarak çıkmasına vesile oldum. Gece demedik, gündüz demedik çalıştık. Biz bu sorunu çözmemiz gerektiğini cumhurbaşkanımızdan aldığımız çözümsüzlük çözüm değildir dersinden dolayı sorunları çözüm noktasına taşıdık”

KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANI İLAN EDİLDİ

‘Cumhurbaşkanımız ve başbakanımız nihai imzayı attı sulh nameyi bütün bakanlarımız imzaladı” diyen Başkan Türel, “ Antalya’daki takım kaptanımız başta, Dışişleri Bakanımız ve tabi ki maliye bakanımız sulhnamenin bir tarafıydı. Büyük destek verdiler. Ve Maliye Bakanlığı Büyükşehir Belediyesi Aksu Belediyesi arasında da bir protokol imzalayarak artık bu sorunun çözümü için çalışmaya başlayabilir hale geldik. Yani meselenin artık %60’ı, 70’’i çözüldü desek yeridir. Protokolün imzalanmasından sonra ilgili mevzuatları yerine getirmek suretiyle bu bölgeyi “Kentsel Dönüşüm Alanı” ilan ettik. Ve bir iki ay mevcutta önce bir durum tespiti, o bitti ve arkasından da Bakanlar kurulu kararı çıktığında yapılması gerekenleri şimdiden çıkmış gibi bir taraftan yürütüyoruz” dedi.

KAZAN KAZAN KAZAN

Çalkaya’da mevcutta Kepez altı santralde yapılan gibi bir kentsel dönüşüm yapmayacaklarını anlatan Başkan Türel, “Burada önceliğimiz tapu şerhleri kaldırmak ve kentsel dönüşüm. Bu şerhleri kaldırmanın bir yolu yöntemi. Win win win diyor buna yabancılar kazan kazan kazan esasına dayalı bir uygulamayı yapıyoruz. Bunca yıl beklediniz. Ananızın ak sütü gibi helal bir hakkı sizlere sunmak inşallah yine bizlere nasip olacak. Buz sizin helaliniz. Bun anlamda bir kez daha çok mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Dolayısıyla şimdide bundan sonrada size başka yalan senaryolarla gelecekler. Menderes Türel’in kapısı herkese açık. Allah aşkına bu yalancılara itibar etmeyin gelin doğrusunu bizden öğrenin. Biz tabi buralara vatandaşlarla bir danışma ofisleri kurmak suretiyle buralarda en güzel şekilde sizleri bilgilendireceğiz. Bir kere şunu iyi bilin ki, bundan emin olun, her safhası sizlerle konuşularak şeffaf bir şekilde yürütülecek bir çalışma söz konusu. Sizlerden gizli saklı hiçbir şey yapmadık, hamt olsun bundan sonrada yapmayız. O yüzden belediyemizde uzman kişilerden oluşan bir çalışma kadrosu kurduk şuan da un yağ şeker bir araya getirip helvayı karmaya başlayacağız. Bu kardeşiniz vatandaşlarına ne söz verdiyse bugüne kadar eksiksiz  cenabı ı hak lütfetti sizlerin dua ve destekleriyle bizlerin gayretleriyle büyüklerimizin bize yol açmasıyla bu sözlerin hepsini yerine getirdik” dedi.

SORUN TARİH OLDU

 ‘Menderes Türel söz verdiyse yapar’ diyen Başkan Türel,  “Artık bunu herkes biliyor. İşte bakın sulh name Türkiye’de ilktir. Ve böylelikle burada yılların sorununu ortadan kaldırmış oluyoruz. Bakın 13 bin dönüm 13 milyon metrekare bu. Dile kolay yani. Söyleyip geçiyoruz. Bu büyüklükte bir sulh nameyi Maliye bakanı kendisi bizzat imza töreninde söyledi. Daha ilk defa imzalıyor. Adı sulhname diye geçiyor ama esasen tam bir protokol yaptık. Dualarınızla desteklerinizle bizim arkamızda olmasaydınız belki hala bu sorunun çözülmesini bekliyor olacaktınız. Kentsel Dönüşüm Alanı ilanından sonra alanın tamamında 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve buna uygun olarak 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları hazırlanacak. Etaplar halinde yapılacak olan parselasyon planlarını da bitirdikten sonra Çalkaya Bölgesindeki imar sorunlarının çözümleneceğini zaten sizlerde biliyorsunuz. Ve kazan kazan kazan dedik 654 milyon bir borçtan aksu belediyemiz kurtuluyor. Her ay 600 bin lirası başkanın keseliyor. Şimdi bitti artık o kesintiler. Büyükşehir ne kazanıyor diyorsanız bizim kazancımız sizin kazancınız tapularınızdaki şerhler kalkıyor bizim kazancımızda o oluyor inşallah. Çalkaya sorunu tarih oldu tarih bunu isteyen istemeyen herkes duysun. Ve planlarımızı da tamamladıktan sonra inşallah bu sene sonuna doğru en geç ocak ayında şerhler kalkıyor. Artık itimat edip kasanızda sakladığınız yastığınızın yatağınızın yorganınızın altındaki ay yıldızlı o tapular gerçek değerini buluyor şimdiden hayırlı olsun uğurlu olsun diyorum” dedi.

 

 

 
Anahtar Kelimeler:Provokatörlere, itibar, etmeyin ,
Kaynak / Editör: FA - Mahir ÇevirenOkunma Sayısı: 7795
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer ANTALYA Haberleri
TÜREL’DEN ÖRNEK ZİYARET
AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Nitelikli Eğitimin Merkezi Akbem

Nitelikli Eğitimin Merkezi Akbem
Atay Uslu'dan Dünya Şehircilik Günü Mesajı
Antalya’nın Pırlanta Gerdanlığına Uluslararası Ödül
Antalya'da Eğitim Uçağı Düştü: 2 Ölü
Atatürk Kültür Parkı’ndan Sahile Asansörle İnilecek
Diğer Başlıklar

Gerçek Bir Dünya Lideri: Mustafa Kemal Atatürk
Başkan Türel Kanadalı Ünlü Fotoğrafçıya Poz Verdi
TÜREL’DEN ÖRNEK ZİYARET
AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Finike Belediye Meclis Toplantısı Yapıldı.
Nitelikli Eğitimin Merkezi Akbem
Atay Uslu'dan Dünya Şehircilik Günü Mesajı
Antalya’nın Pırlanta Gerdanlığına Uluslararası Ödül
Finike Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bekir Sıtkı Çobanoğlu; Kara Paket Kaçakçıya Işık Olur
İhale İlanları

Yazarlar 
Hava Durumu ( Antalya )
Bugün
19°°C - 27°°C
Salı
20°°C - 26°°C
Çarşamba
20°°C - 26°°C
Perşembe
20°°C - 25°°C
Namaz Vakitleri ( Antalya )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:5305:3513:0116:4920:1621:49

28 Mayıs 2018 Pazartesi
Tarihte Bugün
1922 - Tekirdağın Kurtuluşu
Bizi Facebook'ta takip edin
 
Günün Sözü
Kadınları okutunuz, kadını okutmayan millet yükselemez?
(Hacı Bektaşı Veli)
Arşiv Arama
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
0,28ms